14 Şubat 2015 Cumartesi

FAYDANIZ YOK ZARAR VERMEYİN BİRAZ VİCDAN


Hepimiz her gün bir çok kez karşılaşıyoruz sokakta yaşayan canlılarla ama bir çoğumuz da farkında bile olmuyoruz ne durumda olduklarının aç susuzlar  mı  , hastalar mı ………..?
Bazıları  farkında olmak bir yana varlıklarından rahatsız oluyorlar. Kışın üşümemeleri için yapılan küçük bir sığınak  , yazları bina önlerine konulan su ve mamalar rahatsız ediyor birilerini. Bir kısmı daha da ileri giderek işkence ediyor canlılara.
Biz onların yaşam alanlarını işgal ediyoruz , bizlerle birlikte yaşamalarına müsaade etmiyoruz , onlarla birlikte yaşamaktan gocunuyoruz. Güç onlarda olsaydı emin olun bizim davrandığımız gibi davranmazlardı. Bencil olmazlardı , şefkatle yaklaşırlardı.

Biri sokağa tükürdüğünde üstüne basıp geçiyoruz  , sokağa çöp atanları gördüğümüzde sesimiz çıkmıyor  sorun titizlikse bunlar daha önemli değil mi ? Apartman bahçesine konulan bir tas su , bir tas mama neden rahatsız ediyor apartman sakinlerini…….En büyük hayvan biz insanlar değil miyiz? Her canlıya en büyük işkenceyi yapan bizler değil miyiz? Ağaçları keserek ormanları yok eden , rant uğruna ormanları yakan , denizlere atıklarını bırakarak zarar veren bizler değil miyiz? Bu dünyada yaşamayı hak eden biz insanlar değiliz , o hor gördüğümüz diğer canlılardır…