9 Mart 2015 Pazartesi

SENEDE BİR GÜN.....


8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü…Peki  senede 1 gün kutlanan bugün , neden Dünya Kadınlar Günüdür.Bir  çoğumuz bilmiyoruz belki de,sadece kadınlar günü olduğu için kutluyoruz          .
New York kentinde 8 Mart 1857 tarihinde 40000 dokuma işçisi çalışma şartlarının iyileştirilmesi için bir tekstil fabrikasında greve başlamış,polisin işçilere saldırmasıyla işçiler fabrikaya sığınmış,fabrikada çıkan yangın sonucunda ise 129 işçi hayatını kaybetmiştir.
26-27 Ağustos 1910 tarihinde Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında ,Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden  Clara Zetkin ,8 Mart 1857 tarihinde ölen işçilerin anısına 8 martın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirmiş ve öneri kabul edilmiştir.
Türkiye’de ise Dünya  Kadınlar Günü ilk kez  1921 yılında kutlanmaya başlanmış ,12 Eylül 1980 darbesi nedeniyle 4 yıl kutlanamamış,1984 yılından itibaren her yıl tekrar kutlanmaya başlanmıştır.
Türkiye’de her yıl 8 martta bir çok ilde sivil toplum kuruluşları tarafından yürüyüşler düzenlenmekte,paneller düzenlenmekte,politikacılar kadınlar hakkında ,kadına şiddet hakkında konuşmakta ,medya kadınlar gününe ve kadınlara geniş yer vermektedir.Belgeseller yayınlanır,aktivistler  programlara konuk edilir,kadın cinayetleriyle ilgili istatistikler yayınlanır.Ya sonra?
Sonra mı? Kadınlar günü biter,kadın unutulur..Birkaç aktivist ,birkaç sivil toplum örgütü dışında kimse sesini çıkarmaz,kimse kılını kıpırdatmaz.Vahşice işlenen kadın cinayetleri geniş yer bulur medyada ama sadece birkaç gün , sonra unutulur.İş bulamayan kadınlar , tacize uğrayan kadınlar,baba ,abi,eş şiddetine uğrayan kadınlar, küçük yaşta evlendirilen kadınlar yılda kaç gün hatırlanır? 4 yıl önce Bursa’da vahşice öldürülen Sema Karakoca’nın cinayetiyle ilgili gözaltına 5 kişi delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.Hala aramızdalar.4 yıl önce gösterilen tepkiler şimdi var mı? Hayır yok.Ailesinden başka hangimiz hatırlıyoruz Sema’yı?

2015 yılında 65 günde 56 kadın vahşice öldürüldü.Bu sadece medyaya yansıyanların sayısı.Yüzlerce kadın şiddet gördü ve yüz binlerce kadın şiddete maruz kalıyor.Bir çoğu sesini bile çıkaramıyor, derdini kimseye anlatamıyor.Hoş anlatsa da pek  bir şey olmuyor.Şiddet gördüğü için karakola müracaat eden kadın kocasıyla barıştırılıp evine gönderilmedi mi? Sonra kocası tarafından öldürülmedi mi? Eşine şiddet uyguladığı için cezaevine giren adam , cezaevinden izinli olarak çıktığı gün karısını öldürmedi mi? Kadına şiddetle ilgili kadın cinayetleriyle ilgili önlemler alınıyor mu ?Hayır alınmıyor. Neden mi? Çünkü yıllara göre istatistikler incelendiğinde,tacizin ,tecavüzün  kadına şiddetin ,kadın cinayetlerinin giderek arttığı görülmektedir.