25 Ağustos 2016 Perşembe

TRAFİK MAGANDASI


Çağımızın ve ülkemizin en büyük sorunlarından biridir trafik. Nüfus, sürücü ve motorlu taşıtların artmasıyla birlikte trafikte yaşanan sorunlar da git gide artmaktadır. Her gün  yüzlerce kaza yaşanmaktadır ve her yıl binlerce insan trafik terörüne kurban gitmektedir. Peki neden?
İstatistiklere bakıldığında kazaların %80’inin sürücü hatalarından kaynaklandığı görülmektedir. Hızlı araba kullanmayı , hatalı sollama yapmayı , makas atmayı ,trafikteki arabalarla yarışmayı, alkollü araç kullanmayı iyi  bir marifet olarak görmektedir sürücüler. Ve bunların çoğu eğitimsizlikten kaynaklanmaktadır. Zamanında bir çok insan hiçbir eğitime tabi tutulmadan almıştır ehliyetini. Teorik ve pratik eğitimden ziyade psikolojik testlere tabi tutulmalıdır sürücü adayları. Ehliyet alıp alamayacaklarına psikolojik testlerin sonucuna göre karar verilmelidir. Bugün  ehliyeti olan sürücülerin hepsi tekrardan çağrılsa ve psikolojik testlere tabi tutulsa EMİN OLUN %50’sinin ehliyeti geri alınır. Neden mi?  Magandalar…….
Her gün bir çoğumuzun karşısına çıkar bu tür magandalar. Trafikte seyir halindesindir, kurallara ve hız limitlerine uygun ilerlemektesindir. Hemen arkanda bir trafik magandası selektörle ve kornayla taciz etmektedir seni. Sebep? Sen kurallara uygun ilerlediğin için ona göre yavaş gittiğin için şoför değilsindir O’nun gözünde, seni geçmesi  gerekir. Geçemezse mi ?Geçemezse iyice hırslanır , ilk ışıklarda arabadan iner camına tıklar , küfreder ,bağırır,çağırır,arabanı tekmeler,tahrik etmek için elinden gelen her şeyi yapar…..Camını açmak ya da arabadan inmek gibi bir gaflette bulunursan işte o zaman yandın. Cinayete kadar gider işin sonucu.. Olmaz deme olmadı mı? Yol vermeme yüzünden öldürülmedi mi bir çok insan? 2010 yılında Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde görev yapan Hukuk Müşaviri, tehlikeli araç kullanan bir kişiye sadece ve sadece selektör yaptığı için eşinin gözü önünde bıçakla yaralanmadı mı?
Hele bir de kadınsan , zaten kadın olmak zor ülkede. Kafayı takar trafikte sana, her türlü tacizde bulunur, yanından gider laf atar , basar gidersin önüne geçer ,sıkıştırır ve en sonunda kaza yaptırır.
Trafik lambası yanmadan kornaya basmaya başlar. Yayaya yol vermek yerine daha çok gaza basar , yaya O’na yol vermek zorundadır çünkü. 5 arabayı birden sollamaya çıkar , karşıdan gelenin canına kasteder .Neden? Magandadır çünkü.